Szczecińskie Spotkania Komiksowe

W dniach 24-25 marca 2017 zapraszamy na kolejne, szóste już, spotkania komiksowe. W programie jak zawsze giełda, prelekcja, a także spotkanie autorskie ze znanym rysownikiem i scenarzystą, Krzysztofem Gawronkiewiczem.

Program

24 marca (piątek) godz. 18.00
ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

Spotkanie z Krzysztofem Gawronkiewiczem – grafikiem, malarzem, storyboardzistą, twórcą komiksów.
Prowadzenie: Krzysztof Lichtblau.
 

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969 r. w Warszawie) – jedna z największych gwiazd współczesnego komiksu w Polsce. Jako ilustrator debiutował w "Nowej Fantastyce", gdzie ukazały się również jego pierwsze komiksy. W swojej twórczości często podejmuje tematykę II wojny światowej i Holocaustu. Wielokrotny zdobywca prestiżowych nagród dla twórców powieści graficznych. Swoje pierwsze komiksy zaczął tworzyć w szkole podstawowej. Były to adaptacje seriali telewizyjnych, m.in. "Kosmos 1999" oraz autorskie wersje przygód Tarzana i Koraka, które znał z komiksów kupowanych na warszawskim Wolumenie. W 1992 r. na pierwszym roku grafiki na warszawskiej ASP poznał Dennisa Wojdę, późniejszego scenarzystę „Mikropolis” i „Tabula Rasa”. Pierwszym komiksem, który wspólnie zrealizowali był „Taksówkarz”. Był to prawdopodobnie pierwszy pasek z serii „Mikropolis”, która od 1994 regularnie ukazywała się w magazynie "Kelvin & Celsjusz" (numery 3-9), a później w wielu innych czasopismach.

Jest autorem rysunków m.in. do komiksów „Esencja” i „Romantyzm” z cyklu „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”, „Achtung Zelig” i „Powstanie”. Artysta był wielokrotnie nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz wyróżniany na zagranicznych festiwalach. Dwukrotnie wziął udział w międzynarodowych warsztatach komiksowych w Łodzi "City Stories", których efektem jest antologia. Poświęcono mu również całe wydanie "Zeszytów Komiksowych". Publikował między innymi w "Nowej Fantastyce", "Gazecie Wyborczej", "Ślizgu", "AQQ", "Wprost" i magazynie "Aktivist". Pracuje także na potrzeby reklamy. Prace Gawronkiewicza były pokazywane między innymi w Paryżu, Berlinie, Angouleme, Lizbonie, Kioto, Tel Awiwie, Bratysławie, Wiedniu, Brukseli, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

25 marca (sobota)
Pub EXP (ul. Mariacka 26)

Prelekcje

O godz. 12.00 rozpoczną się prelekcje poświęcono sztuce komikowej i powieściom graficznym:

Joachim Tumanowicz „New Universe. Zapomniane uniwersum”
Krzysztof Lichtblau “Komiks w Szczecinie”
Artur "Wiseman" Niewczas “Mangi niszowe”
Paweł Gąsowski „Komiks i mit”

Giełda

W godzinach 12.00 – 18.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w giełdzie komiksów. Na stoiskach będzie można znaleźć zarówno pozycje z prywatnych kolekcji lokalnych kolekcjonerów, jak i nowe publikacje wydawnictw takich jak Wydawnictwo Komiksowe, Kultura Gniewu, Wydawnictwo Fundacji Instytutu Kultury Popularnej, Ongrys oraz J.P. Fantastica. Wstęp wolny.

Udział w giełdzie jest bezpłatny, jednak chętnych wystawców prosimy o wcześniejsze zgłoszenia do 19 marca na adres mailowy: stowarzyszeniepopart@gmail.com

Wydarzenia towarzyszące

16 marca – 21 kwietnia – wystawa “#SocialMediaHeroins” Arnolda Wolińskiego w ProMediach
25 marca – afterparty w pubie EXP

Organizacja: Stowarzyszenie POP-ART, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Patronat: Zachodniopomorski Portal Kulturalny elewatorkultury.org