Spotkanie z Piotrem W. Cholewą [BETON 2023]

19 października (czw.) o godz. 18:00 zapraszamy do szczecińskich ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na spotkanie w klimatach popkulturowo-fantastycznych. Gościem biblioteki będzie Piotr W. Cholewa — tłumacz literatury, aktywnie działający w polskim fandomie fantastycznym.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Piotr W. Cholewa — matematyk, tłumacz, działacz fandomu. Ukończył studia matematyczne i obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim. Pracował w Instytucie Matematyki UŚ do 2000 roku.
Działa w Śląskim Klubie Fantastyki od początku jego istnienia (był skarbnikiem, wiceprezesem, członkiem Zarządu, wydawał fanzin). Był członkiem zarządu w Europejskim Stowarzyszeniu SF, gdzie pełnił (w różnej kolejności) funkcje prezesa, wiceprezesa i skarbnika. Także były prezes i wiceprezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”.

Jako tłumacz debiutował w fanzinach. Pierwszym oficjalnym tłumaczeniem było opowiadanie „Meteor” Johna Wyndhama (1983 r.). Najbardziej znany jest z przekładu książek Terry’ego Pratchetta o świecie Dysku, cyklu Orsona Scotta Carda o Enderze, trylogii Ciągu Williama Gibsona czy cyklu Amber Rogera Zelazny’ego. Wielokrotnie nagradzany za działalność fanowską oraz tłumaczenia (w tym nagrodą Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich).

Spotkanie z Piotrem W. Cholewą jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Betonu – zachodniopomorskich spotkań z komiksem i popkulturą.