Światowy Dzień Animacji [Taktownie O Komiksie]

Najbliższe spotkanie dyskusyjnego klubu “Taktownie o Komiksie” odbędzie się 28 października 2021 w godz.17:00-20:00 – wyjątkowo w czwartek –  za sprawą włączenia się w obchody Światowego Dnia Animacji

Z tej okazji prelegenci ze stowarzyszenia POP-ART oraz ProMediów (czyli filii nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie) zaprezentują ciekawe tematy dotyczące sztuki animacji i jej związkach z innymi gałęziami popkultury (komiks, film, muzyka). Prelekcji będzie można posłuchać na żywo w filii oraz w internecie w formie transmisji na żywo. Transmisja odbędzie się na: http://bit.ly/KanalKsiazkowy 

Zgłoszenia do udziału osobistego prosimy składać osobiście w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie) lub telefonicznie: 91 506 50 56.

Program:

“Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego – zapomniany Oscar (Kasia Krawczyk)

„Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego to pierwsza polska animacja, która zdobyła Oscara (w 1983 roku). Przedstawia postacie, które wykonują pewne czynności w sposób symultaniczny, jednak nie wchodzą sobie w drogę. Widz ma okazję obserwować ruch z perspektywy jednej kamery. 

Utwór ten został doceniony za granicą, jednak w Polsce Zbigniewa Rybczyńskiego często pomija się w zestawieniach na temat polskich akcentów na galach oscarowych. 

W prelekcji przedstawiona zostanie historia, proces i kulisy tworzenia „Tanga”

„Brave animated series, czyli najlepsza manhua na twoim Netfliksie” (Natalia M-ska)

“Kalejdoskop animacji w teledyskach muzycznych” (Artur Niewczas)

Jak ciekawie pokazać treść piosenki za pomocą animowanego teledysku, jakie animacje tworzone są na potrzeby branży muzycznej, z jakich źródeł inspiracje czerpią twórcy kreskówkowych teledysków? Porcja informacji+talia obrazów+garść muzyki=prelekcja tematyczna gotowa.