Nowe sytuacje polskiego rocka – promocja książki Pawła Tańskiego

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Tańskim i promocję jego najnowszej książki "Nowe sytuacje polskiego rocka", które odbędzie się 9 lutego 2017 o godz. 18.00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2). Prowadzenie Krzysztof Lichtblau. 

Paweł Tański mieszka i pracuje w Toruniu, jest historykiem literatury, krytykiem literackim, badaczem i poetą. W 2015 r. w naszej bibliotece miała miejsce promocja jego tomiku poezji wydanego przez wydawnictwo Forma "Spod siódmego żebra". Jego najnowsza książka skierowana jest do wszystkich zainteresowanych ewolucją rockowego słowa. 

Zbiór studiów "Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje" poświęcony jest rockowym tekstom pisanym i śpiewanym przez rodzimych wykonawców, począwszy od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku aż do dzisiaj. Punktem wyjścia autorskiej refleksji jest nowa sytuacja języka i sposobów komunikacji w czasie ustrojowych przemian. Języka odkłamywanego, konstruowanego i przyswajanego od początku, to jest od nazywania świata, tworzenia słów oraz łączenia ich w najprostsze zdania za sprawą muzycznych rockowych fraz i pełnych ekspresji głosów. Rola prekursorów nowych sytuacji polskiego rocka – tekstu i głosu – przypisana zostaje Grzegorzowi Ciechowskiemu (Republika), Pawłowi Kukizowi (Aya RL), Lechowi Janerce (Klaus Mitffoch) i Tomaszowi Adamskiemu (Siekiera). Kolejne eseje i interpretacje pokazują ewolucję rockowego słowa, które w coraz bardziej precyzyjny sposób odzwierciedla egzystencję młodych ludzi, ich bunt przeciwko społeczno – politycznej rzeczywistości, wiarę w istnienie pozytywnych wartości, głównie miłości w jej rozmaitych formach i odcieniach.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Partner: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Patronat medialny: elewatorkultury.org